Vesti

Zapisnik sa generalnog štrajka

Prenosimo kompletan zapisnik, (integralna verzija), sa prvog dana generalnog štrajka radnika FAP-a. Načinjen je , kako kažu, na osnovu fonografskog zapisa.

FAP KORPORACIJA AD

PRIBOJ. 23.02.2016. god.

 

ZAPISNIK SA GENERALNOG ŠTRAJKA

 

          IZBOR RADNIH TELA I OBEZBEĐENJA

          Za rukovodioca službe obezbeđenja  štrajka izabran je Maljević Radoš; on je odmah odredio svoj tim.

U radno telo su izabrani :

Mršević Miroslav , predsedavajući

Petrović Petar , član

Stanić Zoran , član i

Rađenović Matija , član

Za zapisničara je izabrana Bukvić Gordana, a za overivača zapisnika Kašić – Rondić Elzana.

Član radnog tela je obavestio prisutne da se na početku zbora skupilo 387 zaposlenih , s tim što postoji konstantni priliv i odliv sa mesta zbora. Postoje teškoće u evidenciji učesnika , jer se pojedini prisutni ne stižu potpisati , dok postoje i slučajevi potpisivanja onih koji su u radnoj obavezi , koji time daju podršku štrajku. Zakonska obaveza evidentiranja učesnika štrajka će biti obezbeđena lakšim načinom potpisivanjem onih koji su protiv štrajka , sa jasnim imenom i prezimenom u svesci koja se nalazi u radnom timu.U tu svesku su sad za sad upisani samo oni predsednici sindikata koji su se javno opredelili protiv štrajka; tehnički gledano svi ostali su u štrajku ili ga podržavaju.To je i jedino korektno rešenje – da se imaju 2 spiska – ko je za i ko je protiv ili uzdržan da se ne desi da je neko na dva spiska (dobar sa svakim)  ili da je samovoljno otišao kući pa nije ni na jednom (korišćenje situacije) . Što se tiče poentiranja tražićemo prepisivanje rešenja sa štrajka na pruzi – svi se poentiraju da su na štrajku osim onih koji su u radnoj obavezi ili onih koji se javno izjasne protiv štrajka.  Konstatovano je da, kada se odbiju oni koji su na radnoj obavezi, plaćenom odsustvu ili na bolovanjima , preko 85 % zaposlenih u štrajku.

 

OBAVEŠTENJE O PRAVILIMA ŠTRAJKA I ČLANOVIMA ZAKONA

Na početku je predsedavajući upozorio zaposlene na članove zakona koji regulišu štrajk i na pravila ponašanja u njemu. Apelovao je na maksimalnu ozbiljnost. Posebno je apostrofiran sledeći član .

Član 19*

Novčanom kaznom od 800.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće ili drugo pravno lice:

3) ako sprečava zaposlene da učestvuju u štrajku ili upotrebi mere prinude radi okončanja štrajka ili ako predvidi povoljniju zaradu ili druge povoljnije uslove rada za zaposlene koji ne učestvuju u štrajku (član 15. stav 2).

Po zakonu o štrajku poslodavac je obavezan da omogući slobodno izjašnjavanje o njemu.

 

 

USVAJANJE DNEVNOG REDA

Po zakonu o štrajku osnovni zahtevi zaposlenih koji su 5 dana ranije predati MUP-u i poslovodstvu se ne mogu menjati su prve 3 tačke dnevnog reda, ali s obzirom na isticanje posebnih zahteva po pogonima koji nemaju uporište u zakonu , a tiču se unutrašnje organizacije u preduzeću odlučeno je da se uvrsti i četvrta tačka , u kojoj će raspravljati o posebnim zahtevima.

Jednoglasno je usvojen sledeći dnevni red:

  1. Isplata zaostalih zarada na osnovu člana 110 zakona o radu.
  2. Isplata doprinosa za zdravstveno i PIO osiguranje ili dogovor sa državom o preuzimanju kojima se garantuju ta prava.
  3. Zaustavljanje nezakonitog otuđivanja imovine FAP korporacije AD bez odgovarajuće odluke Skupštine akcionara, kao i dovođenje ranijih odluka u sklad sa zakonom.
  4. Dodatni zahtevi po pogonima – sistematizacija, stanovi, unutrašnja kontrola, uzbunjivači, rasprava o rukovodstvu, krađe itd.

 

Predsedavajući je bio dužan da obavesti zaposlene o pregovorima koji su se odvijali u procesu medijacije štrajka uz prisustvo predstavnika menadžmenta, lokalne samouprave i ministarstva privrede. Počeo je doslovnim čitanjem zapisnika sa sastanka koji je održan u ministarstvu privrede povodom prve 3 tačke dnavnog reda: “Predsednik štrajkačkog odbora je obrazložio zahteve navodeći pre svega da je inicijativa krenula od zaposlenih koji su u izuzetno teškoj materijalnoj situaciji na ivici gladi da štrajk ima podršku zaposlenih u pogledu ispunjavanja zahteva koji idu u pravcu rešavanja osnovnih egzistencijalnih problema i ništa drugo :

  1. Zarade nisu isplaćene 9 meseci , dok je zakon o radu eksplicitan u tom pogledu. Zaposleni shvataju težak položaj FAP-a , malu uposlenost , negativan bilans , kao i veliku pomoć Vlade Srbije u dosadašnjem radu , ali , pošto veruju Vladi Srbije i njenom predsedniku , kao donju granicu zahteva traže ispunjenje obećanja sa sastanka koji je održan u kabinetu predsednika Vlade Republike Srbije od 09.10.2015. Mi smo dobili informacije da je rečeno “da će se potruditi da se obezbedi kontinualna isplata zarada zaposlenih FAP-a , kao i da će se tražiti način da se smanji zaostatak u isplati zarada”. Na osnovu te informacije su zaposleni inicirali štrajk i zahtevali da se sprovede u delo to obećanje , po kome bi do početka marta trebalo isplatiti 2,4 zarade , što bi zadovoljilo sve zaposlene i na osnovu koga bi se započeti proces štrajka obustavio. Radnici shvataju da menadžment FAP-a nije u stanju da ispuni tu zakonsku obavezu , kao i one iz sledeće tačke , ali na osnovu odluke Vlade Republike Srbije po kojoj država preuzima na sebe većinski kapital sa početka 2014. godine , smatramo da je država u obavezi i da preuzme obaveze koje su nastale preuzimanjem imovine.Zbog različitih verzija te rečenice , koju pojedini učesnici sastanka prenose radnicima molimo da se sa audio snimka da tačna verzija.
  2. Po zakonu o radu isplata doprinosa je neodvojiva od isplate zarada i čini njen sastavni deo. Radnicima FAP-a se duguje 5,5 godina uplate doprinosa za PIO fond , a u istom periodu nisu plaćeni ni porezi na zarade. Po zadnjem socijalnom programu , kao i po odluci Vlade o zaduženju FAP-a da “da

optimizuje strukturu radne snage u korist proizvodnih radnika” , došlo je do velikih problema upravo zbog toga što te obaveze nisu izmirene. Zaposleni shvataju da je nemoguće trenutno izmirenje tih obaveza , ali traže da država da jasan način kako će se regulisati te obaveze u budućnosti. Mi, iz FAP-a vidimo način rešenja tih obaveza , kao i isplate zaostalih zarada u dogovoru o uzajamnom preuzimanju obaveza i imovine između Fonda za Razvoj, FAP-a, lokalne samouprave i elektrodistribucije.

  1. Predsednik štrajkačkog odbora se izvinuo zbog toga što neko može da zlonamerno tumači reč “nezakonito” , ali da je zakon o privrednim društvima i u tom pogledu jasan. Podsetio je da je FAP napravio čitav grad, da još uvek u svom vlasništvu ima mostove, građevinsko zemljište, dalekovode , toplanu itd. koji imaju veliku vrednost , a za koje mislimo da bi na neki način trebalo da se konvertuju na strani pozitivnog bilansa preduzeća . Na isti način mislimo da su odluka o otuđenju inopotraživanja iz Sirije, “RUDNAP”-a, Razvoja, “Rekreatursa”, udela u “Pribojskoj banci”, kao i najnovije odluke o “zameni ispunjenja” po kojima se pogon otpresaka i zgrada ekomike ustupaju ministarstvu unutrašnjih poslova i lokalnoj samoupravi morale proći Skupštinu akcionara FAP-a. Mi to ne tražimo zbog formalne pravne procedure već tu vidimo način da se izmire dugovanja prema radnicima , a da ta odluka ne utiče na ostale radnike u Srbiji . Na isti način smatramo da imovina FAP-a nije “fer” prikazana već je umanjena u bilansima i da objektivna procena vrednosti treba da se zasniva na vrednosti koju bi danas trebalo utrošiti da se sve što je FAP napravio i sam platio, a bez čega je ostao , ponovo samostalno izgradi ( kompletna infrastruktura grada sa vodovodom, drenažnim sistemom, nasipima, dalekovodima i grejanjem, otkup zemljišta , izrada mostova i kompletnih najmodernijih pogona – samo preseraj je koštao preko 300 miliona dolara). Mi ne tražimo da se išta od toga sada vrati FAP-u , mi samo vidimo tu način izmirenja obaveza prema zaposlenim.

Na kraju je rečeno da štrajk ne bi bio sada zakazan da se nije suviše čekalo od 09.10. 2015. na novi sastanak koji je okvirno dogovoren za oko mesec dana i da nad svima nama ne visi datum od 31.05. nad glavom.

Predstavnici ministarstva privrede Vlade Republike Srbije su posle izlaganja obrazloženja štrajkačkog odbora predložili sledeće mere :

  1. Prvo je rečeno da je stariji zakon o preduzećima u restrukturiranju “LEX SPECIALIS” od zakona o radu i zakona o privrednim društvima na koje se pozivamo. Pošto je FAP samo jedno u nizu preduzeća u Srbiji sa lošim poslovnim bilansom , ne može se ispuniti ni ranije obećanje koje je preneto direktoru FAP-a o isplati jedne zarade za 19.02. 2016. Razlozi za neispunjavanje obećanja su u nedovoljnom prilivu sredstava u ovom trenutku , a ta naša obaveza će se ispuniti 01.03. 2016. godine. Što se tiče obećanja premijera sa sastanka od 09. 10. zaposlenima je trebalo pre svega objasniti da je rečeno “trudiće se i pokušaće se” , a ne “obećano je” .
  2. Knjižice za zdravstveno osiguranje će se overiti od 01. marta do 30. juna , a doprinosi za PIO osiguranje će se rešiti na isti način kao što se rešava za SVA preduzeća u restrukturiranju i to :

uplatiće se odlukomVlade doprinosi PIO osiguranja za sve zaposlene u svim preduzećima u restrukturiranju na osnovu minimalne zarade koji su ihnapustili po bilo kom osnovu (socijalni program, penzija, sporazumni raskid, prelazak u drugu firmu). Obaveza isplate razlike do punog iznosa osiguranja ostaje kao obaveza preduzeća.

  1. Pošto je specijalni zakon o funkcionisanju preduzeća u restrukturiranju stariji od zakona o privrednim društvima ministarstvo privrede se ne slaže sa rečju „nezakonitom“ u zahtevu štrajkačkog odbora. Ali, s obzirom da postoji i 5, 6 % vlasništva bivših i sadašnjih radnika FAP-a , kao i oko 7 % ostalih nedržavnih vlasnika izaći će se u susret zahtevu štrajka za organizovanje Skupštine akcionara na kojoj će se staviti na dnevni red sve odluke državnih organa od 1990. do danas koje nisu bile na razmatranju Skupština. Ministarstvo privrede ne veruje da će se time značajno popraviti bilansna strana FAP-a jer će i u tom slučaju manjak biti veći od imovine , pa neće biti osnova da se na taj način reše obaveze prema radnicima. Ministarstvo se slaže da se na toj Skupštini preda u nadležnost lokalnoj samoupravi i EPS-u sve što prirodno pripada tim pravnim subjektima. Takođe ministarstvo prihvata inicijativu da se zavisna preduzeća na toj Skupštini vrate u punu nadležnost FAP-a.

Ministarstvo privrede smatra da je na zahteve štrajkačkog odbora odgovorilo u maksimalno mogućoj meri i da njihov odgovor naročito pod tačkom 2 izlazi u velikoj meri u susret zaposlenim i da bi trebalo učiniti napore da se štrajk otkaže. Predsednik štrajkačkog odbora je dao na znanje da je on samo predstavnik štrajkačkog odbora , da će dati predlog na glasanje , ali da će teško moći da naiđe na razumevanje zaposlenih koji su inicirali štrajk. Tačke 2 i 3 bi zadovoljile većinu zaposlenih , ali predlog da se isplata zarada odloži do 01. marta i da to bude samo jedna zarada ne zadovoljava ni zaposlene , a ni generalnog direktora koji je dao zvaničnu informaciju da će biti plata na osnovu obećanja iz Vlade. Predstavnici ostalih sindikata iz FAP-a su iskazali nezadovoljstvo što se štrajk organizuje i istakli su da su protiv štrajka na osnovu , kako oni kažu nelegitimnosti u pogledu broja zaposlenih koji ga podržavaju. Predsednik štrajkačkog odbora se sa tim nije složio , pa će sam štrajk pokazati ko je u pravu.“

Zatim se prešlo na izlaganje novog predloga koji je posredstvom predsednika lokalne samouprave dobijen od državnog sekretara za privredu Stevanović Dragana:

  1. Biće obezbeđena puna isplata jedne od zaostalih zarada za 01. mart, dok će se druga obezbediti do 15. marta .
  2. Biće obezbeđena serija sastanaka (prvi treba da bude održan 24.02) u nadležnim ministarstvima posvećena rešenju situacije u FAP-u , na kojima će se između ostalog govoriti i o dinamici dalje isplate zarada. Kao kruna sastanaka je predviđen završni sastanak oko 15. marta , na kome bi učestvovao premijer i koji bi dao i konačno rešenje statusa FAP-a.

Predsedavajući je upozorio učesnike štrajka na ozbiljnost situacije ,  na probleme koje ima Vlada Srbije i dao na glasanje predlog Vlade. Prešlo se na diskusiju. Ključni argumenti protivnika predloga su bili :

  • Nije ispoštovan dogovor posle štrajka na pruzi
  • Nije sprovedena gotovo nijedna odluka sa sastanka održanog 09. 10. 2015. U Beogradu
  • Nije realizovana obećana isplata zarada od strane generalnog direktora za 18. 02.

 Predlog je jednoglasno odbijen, ne zbog njegovog kvaliteta , već zbog nedostatka čvršćih garancija; kao dovoljno jaka garancija nije prihvaćena ni ponuđena ostavka predsednika lokalne samouprave u slučaju neispunjavanja dogovorenog. Konstatovano je da je direktor isto tako trebao da da ostavku pošto je prevaren od strane Vlade da će obezbediti isplatu , kao i članovi tenderske komisije iz FAP-a  posle neuspeha pregovora o privatizaciji. Nedavanje ostavki posle nerealizovanih obećanja u redovima rukovodstva FAP-a  pokazuje da im je opstanak na funkciji jači od ličnog integriteta.

Konstatovano je da je dugogodišnje ponašanje predstavnika ostalih sindikata , naročito Milorada Dragaša nedopustivo. Njihovi članovi koji su bili na štrajku su ih takođe osudili, a veliki broj ih je na samom štrajku napustio. Kritike su bile usmerene na:

  • Na zvaničnim sastancima ne sme biti prepirki – stav FAP-a i Priboja mora biti jedinstven ; na istim sastancima nema mesta za one koji nedisciplinom ne poštuju integritet državne uprave
  • Onaj koji nije ispoštovao obećanja sa pruge, koji nije i pored učešća na 3 tenderske komisije obezbedio privatizaciju nema pravo na nove sastanke kao predstavnik zaposlenih
  • Oni koji nije stali ispred svojih radnika ne zaslužuju da ih predstavljaju; osuđuje se izjava da je ovo štrajk manjine i samo jednog od 5 sindikata; ovo je borba svih zaposlenih protiv manjeg dela vođstva pojedinih sindikata

Usvojeni su osnovni principi i ciljevi štrajka :

  1. Zaposleni odriču bilo kakvu vezu sa politikom , ovo je štrajk gladnih i za opstanak FAP-a
  2. Zaposleni odbijaju bilo kakvu vezu sa sindikatima , a sindikatu FAP SLOGA se priznaje samo tehnička organizacija – ovo je štrajk zaposlenih , a ne sindikata – u tom smislu se osuđuje direktorova izjava da je ovo štrajk samo jednog sindikata
  3. Štrajk ne sme biti samo izraz stihijskog protesta, on mora dovesti do nekih rezultata; u tom smislu ne treba nijednim jedinim gestom ili izjavama iritirati predstavnike države.Ovo nije štrajk protiv države, mi samo tražimo da preživimo i da FAP opstane.
  4. Glavni problem je status FAP-a , nema zaustavljanja štrajka dok ne obezbedimo garancije da FAP neće biti ugašen posle 31. 05. 2016.

Doneta je odluka da samo zaposleni koji su okupljeni u dvotrećinskoj većini mogu odrediti  ko će biti predstavnici FAP-a na sastancima u resornim ministarstvima Vlade Srbije. U slučaju nametanja imena od strane bilo koga većina zaposlenih neće imati predstavnika.

Radni deo štrajka je nastavljen posle kraće pauze u 11. h.

Izražavamo zadovoljstvo i zahvalnost svim medijima koji prate situaciju u FAP-u. Od strane direktora je zabranjeno prisustvo medija u FAP-u osim onih koji prebrojavanjem utvrde da su 3 predsednika sindikata brojniji od 387 prisutnih na zboru. Imamo informaciju da su pojedini direktori iz Upravne zgrade zabranili izlazak ostalim radnicima . Protiv njih će se napisati prijave u smislu zakona o štrajku.

Za reč se javio  generalni direktor. Ključne teze njegovog govora su :

  • Zahteve štrajka cenim po njihovoj ozbiljnosti i težini situacije , a ne po broju učesnika
  • Postoje tehnički problemi u isplati zarada za 19.02.
  • Nismo uspeli da rešimo sporna pitanja sa štrajkačkim odborom zbog nemogućnosti isplata zarada u kontinuitetu
  • Tenderi nisu uspeli i pored nastojanja Vlade
  • Nismo zadovoljni načinom rešavanja povezivanja radnog staža, ali je ovo korak unapred u odnosu na ranije stanje
  • Ključni problem nisu plate već funkcionisanje posle 31.05.
  • Za slobodne zone imamo kritički stav jer ne rešava pitanje FAP-ovih radnika , ali je dobro što se makar drugi zapošljavaju
  • Od premijera smo dobili obećanje da će pitanje FAP-a biti rešeno
  • Molim Vas da date šansu predstavnicima Vlade i lokalne samouprave da reše problem opstanka FAP-a

Radnici nisu bili zadovoljni sa objašnjenjima direktora i predsedavajući je imao velikih problema u pogledu održavanja dostojanstva skupa.

Dobijena je informacija da državni sekretar insistira na tome da na sastanak u Vladi Srbije idu isključivo predstavnici sindikata sa ranijeg sastanka i to po imenu : Dragaš Milorad , Simić Predrag, Kojadinović Dušan – jedina 3 radnika FAP-a koji su se izjasnili protiv štrajka. Predsedavajući je objasnio da je davao kompromisne predloge organizatoru sastanka i direktorima u cilju rešavanja problema između organizatora sastanka (mora doći Dragaš) i 90 % većine zaposlenih (Dragaš ne sme ići) :

 

  • Neka idu predstavnici sindikata , kad se već toliko insistira na njima , ali da se promeni ekipa koja je sada učestvovala
  • Neka samostalni sindikat odredi drugog predstavnika umesto Dragaša

Oraganizatori skupa nisu prihvatili ove predloge , dok je direktor istakao da on ne može narediti samostalnom sindikatu ko će ga predstavljati. Ključni argumenti predsedavajućeg štrajka da će ovim potezom štrajk eskalirati zbog jasno izraženog animoziteta zaposlenih prema Dragašu i da se time ne omogućuje mirno rešenje problema nisu prihvaćeni.To se kasnije i potvrdilo – promenjena je već donesena odluka da se štrajk nastavi po pogonima sa minimalnim obimom rada i smanjenom tenzijom samo zbog nametanja Dragaša od strane organizatora sastanka .

Predsedavajućem je zamereno od zaposlenih zbog prevelikog odstupanja od zahteva učesnika (zaposlene mogu predstavljati isključivo učesnici štrajka i nema ni minimalnog obima rada – sa vojskom ćemo lako završiti kad se obezbedi materijal) i još jednom je odlučeno da će ići ili predstavnici zaposlenih( Mršević, Bandović, Stanić) ili niko i da će se štrajk nastaviti u centralnom pogonu sa još radikalnijim zahtevima.

Prešlo se na diskusije i rasprave po :dodatnim zahtevima po pogonima – sistematizacija, stanovi, unutrašnja kontrola, uzbunjivači, rasprava o rukovodstvu, krađe itd.Jednoglasno su donete sledeće odluke:

  1. Postojeća sistematizacija nije dobra. Pravljena je po meri rukovodstva sa premalim brojem izvršioca. Treba je promeniti i prilagoditi prelaznom periodu sa jediničnom proizvodnjom . Nisu prihvaćeni argumenti direktora proizvodnje Aca Rakića koje se pridružio štrajku – ipak je isuviše veliki raskorak između proizvodnje i broja organizacionih nivoa .
  2. Zahtevamo jasan i javno objavljen pregled statusa stanova u vlasništvu FAP-a – broj,lokacija, kvadratura, koliko je izgubljeno sudskim odlukama , šta se planira sa njima .
  3. Tražimo da kompletan menadžment podnese neopozivu ostavku nadzornom odboru , premijeru i resornim ministrima Vlade Republike Srbije sa ciljem da se omogući Vlada Srbije da za FAP primeni rešenje profesionalnog menadžmenta po principu železare Smederevo. To je jedino rešenje koje može dati šansu opstanku FAP-a posle 31.05. i koje će sačuvati u daljem toku štrajka dostojanstvo i učesnika štrajka i menadžmenta.
  4. Tražimo hitno sprovođenje postupka utvrđivanja reprezantativnosti svih sindikata u jednom danu za sve.
  5. Tražimo ukidanje unutrašnje kontrole koja se pretvorila u špijunsku organizaciju koja radi samo u cilju očuvanja vlasti menadžmenta i gušenja kritike , a ne radi uopšte svoj osnovni posao. Umesto nje uvesti radničku kontrolu koja će biti pod ingerencijom zaštitnika uzbunjivača.
  6. Tražimo smenu zaštitnika uzbunjivača koji ne može po duhu zakona biti iz reda rukovodilaca i imenovanje novog koji će biti izabran iz redova zaposlenih tajnim glasanjem
  7. Tražimo smenu šefa obezbeđenja na osnovu nesposobnosti u pogledu sprečavanja krađa u FAP-u – dokaz pismo MUP-a sa listingom nerešenih krađa.

Učesnici generalnog štrajka su doneli odluku da nastave okupljanje na istom mestu , a da se za četvrtak 25.02. najavi MUP-u protestna šetnja do doma kulture u starom delu grada u 10 h  i novog dela grada u 13 h sa izlaskom iz FAP-a u 9. 00 časova.

 

Svim učesnicima generalnog štrajka se zahvaljujemo i molimo da istraju u svojim zahtevima . Ako budemo složni i jedistveni sačuvaćemo FAP !

 

Zapisničar:

Bukvić Gordana

Overivač zapisnika :

Kašić Elzana

 

 

Štrajkački odbor:

 

 

Petrović Petar                       Nijemčević Ljubodrag              Bandović Dejan

           Pejović Jovica                      Janjušević Petar                        Popović Milovan

          Stanić Zoran                         Stanković Milorad                   Pejović Petar

          Rađenović Matija                 Vuković Slavko                        Pejović Vesna

         

 

          Predsednik štrajkačkog odbora

 Mršević Miroslav

Ostavite vaš komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.