HRAST-PRIBOJ Servisne informacije Uncategorized Vesti

Građani Priboja za sada piju vodu dobrog kvaliteta

PRIBOJ – Podvodne biljke koje su se pojavile na Radoinjskom jezeru za sada ne ugrožavaju snabdevanje građana Priboja vodom, koja je za sada dobrog kvaliteta, rekao je danas direktor JKP „Usluga“ Željko Ječmenica.

Radoinjsko i Zlatarsko jezero nalaze se nizvodno od jezera Uvac, u kome je prema preliminarnim rezultatima ispitivanja kvaliteta vode koje su uradili stručnjaci Agencije za zaštitu životne sredine u Beogradu, a koje su nedavno preneli mediji, voda tog jezera treće i četvrte, a na pojedinim mestima čak i pete kategorije, što znači da leti, čak, nije bezbedna ni za kupanje.

Stanje jezera Uvac i prelivanje njegovih voda može da ugrozi i sudbinu Zlatarskog i Radoinjskog jezera, pošto se iz potonjeg snabdevaju stanovnici Priboja i okoline, nakon prerade u Fabrici vode u Jarmovcu.

U JKP „Usluga“ u Priboju, u čijem sastavu je i Fabrika za prečišćavanje vode u Jarmovcu, kažu da je snabdevanje gradana uredno, za sada bez problema, i da se pije zdrava voda.
„Potencijalna opasnost za Radoinjsko jezero postoji, odakle tridesetak hiljada stanovnika Priboja i okoline pije vodu“, rekao je Tanjugu Ječmenica.

On kaže da su upoznati sa problemom algi, ali da zvanično od strane Agencije za zaštitu životne sredine nisu obavešteni o eventualnim opasnostima od vode iz Radoinjskog jezera.
„Svakodnevno vršimo analizu kvaliteta vode preko Zavoda za javno zdravlje iz Užica, koji nas takode nije obavestio o eventualnim problemima, ali rezultati ispitivanja vode koju piju gradani Priboja su zadovoljavajući“, rekao je Ječmenica.

Dodaje da se fabrika vode redovno remontuje, i to uz pomoć visokotehnoloških sistema za prečišćavanje. Ukoliko bude problema sa kvalitetom vode iz Radoinjskog jezera, koja se prečišćava na Jarmovcu, odmah će se reagovati, najavio je on, istakavši da građani Priboja nemaju razloga za strah.

Kako je rekao, radnici JKP „Usluga“ iz Priboja svakodnevno na ovom jezeru prate situaciju, a ovo komunalno preduzeće i opština Priboj ne mogu da preduzmu nešto u vezi uklanjanja algi iz jezera, jer je ono na teritoriji susedne opštine Nova Varoš i pripada Drinsko-limskim hidroelektranama od kojih Pribojci kupuju vodu.

Potencijalna opasnost od zagađenja Priboja vodom iz Radoinjskog jezara slična je problemu sa jezerom Vrutci, odakle su se snabdevali stanovnici Užica.

Za stanje vode Uvačkog jezera odgovorne su klimatske promene, ali je najodgovorniji čovek jer su vode ugrožene mnogobrojnim divljim deponijama, kako na obalama jezera, tako i na pritokama Vapi i Grabovici, koje i „donose“ najviše otpadnih voda.

Na obalama sva tri jezera dozvoljeno je pecanje, motorni čamci se koriste u zabranjenoj zoni, decenijama niču vikendice, a otpadne vode iz svih tih objekata idu u jezera, upozorio je nedavno pomoćnik direktora Agencije za zaštitu životne sredine Dejan Lekić, a prenele „Večernje novosti“.

U Specijalnom rezervatu prirode „Uvac“ kod Nove Varoši već godinama upozoravaju na kanalizacione mreže opštine Sjenica, kao i otpadne vode iz mnogobrojnih klanica, mlekara i rudnika uglja Štavalj.

Prema pisanju „Večernjih novosti“ u izveštaju biologa Agencije za zaštitu životne sredine iz novembra 2013. godine govori se o „masovnom razvoju makrofitske vegetacije na akumulaciji Radoinja“.

U izveštaju se navodi da su u ovom jezeru „konstatovane čitave podvodne livade koje su obrazovale submerzne i flotatne vodene biljke“.

Na Radoinjskom jezeru, prema ovom izveštaju, ove vodene biljke su već prenamnožene, pa biolozi Agencije predlažu čišćenje akumulacije, čak i njenog mulja.

Izvor: Tanjug

Ostavite vaš komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.