Vesti

Пет компанија заинтересовано за ФАП

Foto:Rambo Amadeus Fan Page

 

Извор:  Политика       Аутор: Бранко Пејовић
Да расте интересовање за прибојску фабрику потврђују у њеном пословодству, док представници радника ФАП-а поручују да „прво треба средити стање у кући”

Прибој – Да ли ће се ова 13. година чекања да држава приватизује прибојски ФАП ипак посрећити – актуелно је питање ових дана у граду на Лиму. С правом, јер последњих месеци расте заинтересованост страних компанија за ту неприватизовану фабрику, деценијама стуб привредног живота целог краја.


 

Priboj,-FAP,-snimio-S.Jovicic

Priboj,-FAP,-snimio-S.Jovicic

Овде се, незванично, помиње да је једна фирма из Италије озбиљно заинтересована да постане власник ФАП-а, као и турски „Албајрак“, те компаније за производњу камиона и аутобуса из Русије и Белорусије. Будући да је и раније било сличних прича, генералног директора „ФАП корпорације“ Зорана Заковића питамо шта је од тога реалност и с ким је та фирма тренутно у преговорима.

– Тачно је да има заинтересованих, с тим што је ипак рано за било какве приче да је нешто решено. Чињеница је да расте интересовање страних компанија за ФАП. Мислим да је промена политичке климе и односа према Србији ту најбитнија, а бизнисмени брзо предвиде и осете политичке заокрете – казује за „Политику“ Заковић.

По његовим речима, најозбиљнију и најодређенију понуду за сада је исказао „Албајрак“ из Турске. Та компанија би да у ФАП-у настави производњу камиона, с тим што би њен обим вишеструко повећала, на неколико хиљада возила годишње. Што се тиче Белоруса, пре месец дана делегација фирме МАЗ, заједно са белоруским амбасадором у Србији Владимиром Чушевом, посетила је ФАП и исказала интересовање за прибојску фабрику. Заинтересован је и руски ЛИАЗ, и то за производњу аутобуса у ФАП-у, с тим што је у току размена техничких информација.

– Што се тиче Италијана, реч је о једном инвестиционом фонду са европским капиталом који је веома заинтересован за производњу саобраћајних средстава у ФАП-у, као и за улагања у енергетику, пољопривреду и друге гране у Србији. Ових дана треба да добијемо њихово писмо о намерама, па ће све бити јасније. Такође, за нашу фабрику интересовање показује и нови партнер из Кине, чија ће делегација боравити у Прибоју од 20. до 24. маја – открива директор Заковић.

Неку од тих прилика, верују Прибојци, треба искористити након три неуспешна тендера. У рукама државе је, кажу овде, „и нож и погача“ кад је судбина ФАП-а у питању. Но нико не заборавља недавна радничка превирања, кад је генерални штрајк запослених у овој фабрици у последњем моменту избегнут. Радници су, уз претњу штрајком, тражили да носиоце друштвеног капитала у предузећу сами тајним гласањем бирају и тако више утичу на његову пословну политику. То им је омогућено, па ће 10. маја бити одржани такви избори.

Штрајкачки одбор у ФАП-у апелује да се „прво среди стање у кући“ па тек онда приступи продаји, да спремни дочекају стратешког партнера. – На овим изборима свих 1.115 запослених бира седам кандидата за носиоце 86,5 одсто друштвеног капитала предузећа, што ће бити верификовано на скупштини 16. маја, на којој се усвајају и промене проблематичног статута ФАП-а. Нова скупштина 6. јуна бира нови надзорни одбор и одбор директора. Позитивна страна тајног гласања јесте легитимитет пословодства, као и већа стабилност предузећа уочи најављене приватизације. Такође, изменом статута ФАП се правно усаглашава са важећим Законом о привредним предузећима, тако да то више не може бити разлог за недобијање субвенција као у последњих шест месеци прошле године – објашњава Мирослав Мршевић, председник Штрајкачког одбора у ФАП-у, додајући да се овим дешавањима постављају темељи нове, успешније фабрике.

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Pet-kompanija-zainteresovano-za-FAP.sr.html

Ostavite vaš komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.