HRAST-PRIBOJ Vesti Zanimljivosti

Svetski dan šuma i poezije

Nizom manifestacija danas će u Srbiji biti obeležen Svetski dan poezije, koji je 1999. godine pod sloganom „Dijalog među civilizacijama posredstvom poezije“ proglasio Unesko.
Sa namerom da ukaže na značaj šuma i njihov uticaj na  opstanak čovečanstva, Generalna skupština Evropske poljoprivredne konfederacije  donela je  1971. godine odluku da dan prolećne ravnodnevnice na severnoj, odnosno dan  jesenje ravnodnevnice na južnoj Zemljinoj hemisferi –  21. mart, proglasi Svetskim danom šuma.

„Svrha proglašenja Svetskog dana poezije jeste doprinos promociji citanja, pisanja, objavljivanja i ucenja poezije u citavom svetu, kao i podsticanje nacionalnih, regionalnih i internacionalnih poetskih pokreta“, obrazložio je Unesko svoju odluku 1999. godine.

svtski dan poezijeProšle godine na Svetski dan poezije, 21. marta, u nekoliko kafića u Beogradu, mogli ste da platite kafu svojim stihovima. U ovoj globalnoj akciji, koju je organizovala austrijska kompanija „Julius Meinl“, gosti su bili pesnici, a pesme sredstvo plaćanja. Pored Beograda, u akciju su bili uključeni i kafići u Novom Sadu, Pančevu, Kraljevu i Kruševcu, gde su posetioci mogli da izraze svoje misli i osećanja na poetski način.

Tako su svi imali priliku da stanu iza globalne poruke „Pokažimo svetu da su osećanja vrednija od novca“.

21-mart-mec491unarodni-dan-c5a1uma21. marta obeležava se Svetski dan šuma. Ovaj dan obeležava se akcijama koje se sprovode u cilju promovisanja svesti o značaju i vrednosti šumskog pokrivača, kroz tri ključna aspekta:pružanjem edukativnih informacija o zaštiti, proizvodnji sadnica, pošumljavanju i rekreaciji.

Ideja za obeležavanje Svetskog dana šuma nastala je na sednici Generalne skupštine Evropske poljoprivredne konfederacije 1971. godine. Ovu ideju prihvatila je i podržala Organizacija Ujedinjenih Nacija za hranu i poljoprivredu. Svetski dan šuma se obeležava u celom svetu.

21.mart je izabran kao dan jesenje ravnodnevnice na južnoj, odnosno prolećne na severnoj hemisferi.

Veliki broj šumskih površina nalazi se pod stalnim rizikom degradacije i seče. Porast temeprature i globalno zagrevanje utiču na veći rizik od požara i zato je potrebno da što veće površine pod šumskim pokrivačem budu pod zaštitom i nadzorom.

Šume su od suštinskog značaja za opstanak ljudi i životinja. One pružaju hranu, sklonište i utočište. U šumama se može naći veliki broj lekovitog bilja koje je od izuzetne važnosti za zdravlje. Šume štite od poplava, erozije, klizišta, čuvaju zalihe čiste vode i proizvode kiseonik.Šumska prostranstva opravdano se nazivaju plućima planete, jer apsorbuju velike količine ugljen-dioksida, stvarajući kiseonik koji udišemo. One takođe smanjuju količinu štetinih gasova, utiču na smanjenje efekta staklene bašte i na taj način imaju veliki značaj u borbi protiv klimatskih promena.

Glavni razlozi za krčenje šuma su: nove potrebe za zemljištem (konverzija zemljišta) i eksploatacija drveća u proizvodnji.Ublažavanje i rešavanje ovog problema zateva pošumljavanje novih teritorija. Svetski dan šuma 21.mart upravo ima cilj da podigne svest o važnosti i značaju njihovog očuvanja.

Izvor: B92ekospark.com

Dragoljub Šalipur

Ostavite vaš komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.