HRAST-PRIBOJ Vesti

Čišćenje jezera Potpeć u Priboju 26. juna

Jezero Potpeć na LImu kod Priboja - plutajući otpad

Čišćenje jezera Potpeć od plastičnih flaša i ostalog plutajućeg otpada, u okviru akcije „Očistimo reke i jezera“ biće organizovano u sredu, 26. juna.

Pribojska lokalna samouprava je jedna od 13 u Srbiji koje su, na predlog dnevnog lista Blic, prihvatile organizaciju akcije, a u čišćenju će učestvovati sportska udruženja, javna preduzeća i nevladine organizacije.

Rafteri uključeni u akciju

Panirano je da u toku čišćenja jezera rafteri, pomoću čamaca, plutajući otpad dospeo u Lim sa nesanitarnih deponija, prikupljaju od sredine jezera prema priobalju, smeće će sa obala uklanjati ostali učesnici akcije, a ono će se potom odvoziti na najbližu deponiju.

U timu za organizaciju čišćenja su direktori JKP „Usluga“ i Turističke organizacije, predstavnici Kancelarije za mlade, ekoloških, rafting i ribolovačkih udruženja. Za koordinatora je izabran Dragan Ljeljen, novopostavljeni zamenik predsednika, novopostavljeni zamenik predsednika opštine zadužen za ruralni razvoj.

Jezero Potpeć, veštačka je akumulacija nastala izgradnjom istoimenehidroelektrane na reci Lim. Lim i jezero na njemu su u tom delu zagađeninesanitarnim deponijama, dve velike i nekoliko manjih, koje se nalaze na njegovojobali.

Najviše smeća sa deponije Stanjevine kod Prijepolja

Nesanitarna deponija Stanjevine, na koju se već 40 godina nelegalno odlaže otpad, nalazi se na desnoj obali Lima, na ulazu u Prijepolje i sa nje se u reku svakodnevnosurvaju tone smeća. Ukoliko problem odlaganja smeća u opštinama Priboj, Prijepolje, Nova Varoš, ne bude dugoročno rešen izgradnjom sanitarne deponije, Pribojci će se, posle završetka gradnje hidroelektrane „Rekovići“, sa sličnim problemom plutajućeg otpada, najverovatnije suočiti i u samom gradu, gde se gradi ova hidroelektrana.

Inicijativa za izgradnju sanitarne deponija Banjica, kojom treba da se trajno rešiproblem odlaganja otpada iz Priboja, Prijepolja, Sjenice i Nove Varoši, pokrenuta jepre 15 godina . Najveći deo projektne dokumentacije za deponiju koja je do sada urađena, finansiran je sredstvima EU preko programa EU PROGRES. Pre šest godina formirano je i „Društvo sa ograničenom odgovornošću za upravljanje čvrstim komunalnim otpadom na teritoriji Opštine Nova Varoš, Priboj, Prijepolje i Sjenica “Regionalna sanitarna deponija Banjica DOO Nova Varoš“. Gradnju „Banjice“ onemogućavaju i komšijske nesuglasice.

Ceo članak pročitajte ovde, u listu „Danas..

Ostavite vaš komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.